Počet návštevníkov:

Flag Counter

9. máj 2015 – Deň otvorených dverí v inštitúciách EÚ v Bruseli

Podujatia a akcie » 9. máj 2015 – Deň otvorených dverí v inštitúciách EÚ v Bruseli

20.04.2015

Ako je už tradíciou, európske inštitúcie v Bruseli otvoria svoje brány aj tento rok a pripomenú si tak Deň Európy. Bude to opäť deň plný zábavy, debát, správ, športu a hier pre všetky vekové kategórie. Hlavnou témou tohto ročníka bude Európsky rok rozvoja.

Tohtoročný deň otvorených dverí sa bude konať v deň výročia Schumannovej deklarácie, teda v sobotu 9. mája. Robert Schumann, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi. Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumanna sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

 .

Oslavy Dňa Európy na Slovensku

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a Zastúpenie Európskej Komisie v spolupráci s ďalšími partnermi pripravujú ku Dňu Európy nasledujúce aktivity:

 .

7. máj  - oslavy na námestiach v Bratislave

Už 7.mája budeme na Hlavnom námestí a na Hviezdoslavovom námestí v centre Bratislavy oslavovať Deň Európy! Príďte a prežite fantastický deň plný zábavy, interaktívnych súťaží, workshopov a hudby. Môžete sa tešiť na koncert Petra Lipu, Veca a kapely Zlokot, Martinu Javor & band a mnoho ďalších. Vo večerných hodinách vás čaká veľkolepé prekvapenie! Eufória na Hlavnom námestí v Bratislave začína 7. mája už od 10:00 ráno a potrvá až do večerných hodín.

 .

9. máj – slávnostný koncert

V sobotu 9. mája sa bude konať v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie slávnostný koncert – 9. symfónia d mol Opus 125 s Ódou na radosť od Ludwiga van Bethovena. Koncert bude interpretovať Bruno Walter Symphony Orchestra a Európsky univerzitný zbor s viac ako 120 spevákmi a sólistami z viacerých európskych krajín pod vedením dirigenta Jacka Martina Händlera. Záštitu nad podujatím prevzali najvyšší ústavní činitelia.