Počet návštevníkov:

Flag Counter

Aktuality

 • eco_timer.jpg

  Pravidlá označovania energetickej účinnosti elektrospotrebičov budú jasnejšie

  24.3.2017

  Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na úprave označenia energetickej účinnosti domácich elektrospotrebičov. Súčasné označenia výrobkov A+++ až G budú nahradené jasnejšími a užívateľsky jednoduchšími označeniami A až G. To spôsobí, že energetické označenia budú zrozumiteľnejšie a spotrebitelia budú lepšie informovaní pri nákupoch elektrospotrebičov. 

 • gif_sutaz.jpg

  Urobte GIFko o Európe a vyhrajte

  10.03.2017

  Európska únia tento rok oslavuje 60. narodeniny. Teraz, keď stojí EÚ pred viacerými výzvami, je dôležité zaoberať sa našou budúcnosťou, no my by sme si chceli spoločne pripomenúť aj našu spoločnú históriu. Preto sme pre vás pripravili zaujímavú súťaž.

   

 • eurokomisarky_mdz.jpg

  Na Medzinárodný deň žien ďakujeme našim starým mamám a bojujeme za naše dcéry

  08.03.2017

  Dnes oslavujeme Medzinárodný deň žien. To, čo začalo ako pocta štrajku Medzinárodného odborového zväzu krajčírok v Spojených štátoch v roku 1908 , je dnes príležitosťou pre ženy na celom svete deklarovať svoj záväzok k politickej, hospodárskej a sociálnej rovnosti.

   

 • w50ovTYOTumVByE0anwhtg.1280.jpg

  Každý hlas by mal byť vypočutý (názor)

  03.03.2017

  Svet okolo nás sa čoraz väčšmi mení. Na každodenný život občanov Európy významne vplýva globalizácia, konflikty blízko našich hraníc, migrácia a vplyv nových technológií na spoločnosť a zamestnanosť.

   

 • eu60_web.png

  EÚ oslavuje tento rok 60-tku!

  02.03.2017

  Tento rok si Európska únia pripomína 60. výročie od podpísania Rímskych zmlúv. Napriek mnohým výzvam, ktorým musí dnes Európska únia čeliť, máme stále aj po 60 rokoch po podpísaní Rímskych zmlúv veľa dôvodov na pripomenutie si tohto dôležitého míľnika v histórii európskeho kontinentu.

   

 • Ako ďalej Európska únia

  01.03.2017

  V Európskej únii máme 70 rokov trvajúci mier. 500 miliónmi občanov EÚ žije slobodne v jednom z najprosperujúcejších hospodárstiev na svete. EÚ však musí hľadieť aj vpred a zamyslieť sa nad tým, akú víziu svojej vlastnej budúcnosti vie ponúknuť v zostave 27 krajín. Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie, preto dnes v Európskom parlamente predstavil päť scenárov, ako by sa Európska únia mohla vyvíjať do roku 2025 po odchode Veľkej Británie.

 • medzinar. den zien vo vede 2017.jpg

  11. február - Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede

  11.02.2017

  Záujem dievčat o štúdium vedeckých odborov rastie, ale v rámci Európskej únie sa vede stále venuje len tretina žien z celkového počtu vedcov.

  Aj to je jeden z dôvodov, prečo si 11. februára pripomíname Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede. Na Slovensku sa vede venuje viac žien, ako je priemer EÚ, a to 43%.

  Jednou z nich je aj prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., ktorá okrem toho, že je vedkyňou, je aj lekárkou, univerzitnou profesorkou, prorektorkou pre medzinárodné vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave a v roku 2013 založila Akademické centrum výskumu autizmu.

  Európsky parlament pravidelne upriamuje pozornosť na rodové stereotypy v mnohých oblastiach a volá po krokoch na ich prekonávania. Čo sa týka vedy, v roku 2015 prijal iniciatívnu správu o vedeckej a univerzitnej kariére žien.

  Pre viac informácií o ženách vo vede navštívte stránku Women in science.

 • Ekolabel-2.png

  ENVIRONMENTÁLNA ZNAČKA EURÓPSKEJ ÚNIE – EU ECOLABEL NÁM POMÁHA UŽ ŠTVRŤSTOROČIE

  17.0.2017

   

  Od roku 1992 je tu pre nás, aby sme s dôverou kupovali výrobky a služby priateľskejšie k životnému prostrediu a k nám. 

 • agatka_web.jpg

  Juvenes Translatores: dobrá slovenčina otvára brány do sveta

  03.02.2017

  Dnes sa o tom presvedčili aj na tvrdošínskom gymnáziu, keď sa tunajšej žiačke Agáte Brozovej podaril husársky kúsok: vyhrala jubilejné 10-te národné kolo európskej prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores. Spolu s ňou uspelo aj ďalších 27 brilantných študentov stredných škôl z celého kontinentu.

   

 • web-banner_public-consultation.png

  Ohodnoťte komunikáciu Európskeho parlamentu a Európskej komisie na Slovensku

  21.02.2017

  Ako zlepšiť komunikáciu Európskeho parlamentu (EP) a Európskej komisie (EK) na Slovensku? Podeľte sa o Váš názor vo verejnej konzultácii - do 8. mája 2017.

 • devin.png

  Slovensko a pravidlá ohľadom životného prostredia

  07.02.2017

  Európska komisia prijala 6. februára 2017 „Preskúmanie vykonávania environmentálnych právnych predpisov“. Spolu s členskými štátmi chce Komisia riešiť príčiny medzier vo vykonávaní predpisov a hľadať riešenia problémov skôr, ako sa stanú urgentnými.

   

 • maros_01022017.jpg

  Čo sme zatiaľ dosiahli v oblasti energetickej únie?

  01.02.2017

  Druhá správa o stave energetickej únie, ktorú dnes (1.februára 2017) v Bruseli predstavil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, potvrdzuje, že EÚ modernizuje svoje hospodárstvo a uskutočňuje prechod na nízkouhlíkovú éru.

   

 • european_semester.jpg

  Ako je na tom Slovensko?

  22.02.2017

  Slovensko aj napriek úspešnému hospodárskemu rastu čelí vážnym spoločenským otázkam. Je to však príležitosť využiť dobré časy na pozitívne zmeny. 

  Komentár Dušana Chreneka

 • Granty 2017 pre televízie, rádiá a on-line médiá

  10.02.2017

  Pre viac informácií o grantovej výzve prejdite do sekcie o verejných súťažiach a grantoch.

  Verejné súťaže a granty

   
 • mobil_web.jpg

  Koniec roamingu sa blíži

  01.02.2017

  Od roku 2007 sa poplatky za používanie roamingu znížili o viac ako o 90 %, vlani na jar znovu klesli a o menej ako o pol roka sa roaming v zásade zruší.

   

 • holocaust.jpg

  Prízraky z Wannsee ohrozujú Európu

  27.1.2017

  Stačilo iba deväťdesiat minút a dohoda, slávnostne zapíjaná koňakom, bola na svete. Len pred pár dňami uplynulo 75 rokov od jednej z najtragickejších porád štátnych funkcionárov v histórii. Pätnásť vysokopostavených úradníkov a dôstojníkov nacistickej SS sa v honosnej vile na brehu berlínskeho jazera Wannsee v januári 1942 dohodlo na takzvanom konečnom riešení židovskej otázky.

  Komentár Dušana Chreneka

 • sakalova_v_bxl.jpg

  OD PROGRAMU ERASMUS K ERASMUS+

  V roku 2017 oslavuje program Erasmus 30 rokov od svojho vzniku – výročie, na ktoré môže byť Európa hrdá! Pozrite sa, čo program Erasmus+ znamená pre ľudí.

 • ezs.png

  10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o Európskom zbore solidarity

  20.1.2017

  Európsky zbor solidarity je nová iniciatíva Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu alebo pracovať vo svojej vlastnej krajine či v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe.

 • horizont.png

  Horizont 2020 environmentálny dátový "hub" je online

  18.1.2017

  Ste súčasťou environmentálneho projektu financovaného prostredníctvom programu Horizont 2020? A hľadáte potenciálneho partnera? Alebo chcete vedieť viac o projektoch vo svojom odbore alebo krajine? Je tu nový spôsob ako vyhľadať všetky tieto informácie rýchlim a jednoduchým spôsobom cez environmentálny dátový hub.

 • sefco_v_davose_web.png

  Maroš Šefčovič na Svetovom hospodárskom fóre v Davose

  17.1.2017

  Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič sa zúčastňuje Svetového hospodárskeho fóra vo švajčiarskom Davose (17. – 20. januára 2017) už po tretíkrát.

 • pracovnyprogram2017_web.jpg

  Pracovný program Komisie na rok 2017

  13.1.2017

  Európania vo svojom každodennom živote vnímajú dôsledky pretrvávajúcich problémov. Nerovnosť medzi ľuďmi, nezamestnanosť mladých, migrácia, hrozba terorizmu, nestabilita v našom susedstve - aj to sú výzvy, ktorým v súčastnostu čelí Európska únia.

 • ryby_web.jpeg

  Koľko rýb a morských plodov zjedia Slováci

  13.1.2017

  Spotreba rýb v Európe rastie, 42 % Európanov konzumuje ryby doma aspoň raz za týždeň. Na Slovensku je toto číslo výrazne menšie, len 18 % si najmenej raz za týždeň dopraje rybu. 

 • cyprus.jpg

  Cyprus si zaslúži lepšiu európsku budúcnosť

  12.1.2017

  V súčasnosti prebiehajú vo švajčiarskej Ženeve rokovania o zjednotení Cypru. Európska komisia dlhodobo politicky a technicky podporuje vyjednávania lídrov oboch cyperských komunít, ktoré sa uskutočňujú pod záštitou OSN.

 • mobile_chat_web_2.jpeg

  Lepšia ochrana súkromia nás čaká aj v online svete

  11.1.2017

  92 % Európanov považuje za dôležité, aby ich emaily a online správy zostali dôverné. Nové európske pravidlá ochrany súkromia budú platiť napr. aj pre nové služby elektronickej komunikácie, ako sú WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage alebo Viber. 

 • sefcovic.jpg

  Rok pravdy pre Slovensko a Európu

  10.1.2017

  Koncoročná karikatúra v Pravde zobrazujúca, ako doráňaný rok 2016 odovzdáva štafetu novému roku, veľmi dobre vystihla pocity mnohých. Boli sme radi, že sa rok skončil, lebo do našich životov vniesol najdramatickejšie udalosti za posledné desaťročia. Dôležité prehraté referendá, šokujúce výsledky volieb, celkový vzostup populistov, ale najmä vysoký počet nevinných obetí terorizmu.  

  Komentár Maroša Šefčoviča

 • 10udalosti2016.jpg

  Desať vecí, ktoré v roku 2016 hýbali Európskou úniou

  9.1.2017

  Európska únia má za sebou jeden z najťažších rokov v svojej takmer 60-ročnej histórii. Náročný bol hneď začiatok roku 2016, ktorý bol poznačený pokračujúcim prílevom utečencov a rozpormi krajín v otázkach riešenia migračnej krízy.

  Komentár Dušana Chreneka

 • EU-4-660x330.jpg

  Toto sú nové Európske hlavné mestá kultúry: Aarhus a Pafos

  1.1.2017

  Od 1. januára sú mestá Aarhus a Pafos držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry. Kultúrny program sa oficiálne začne 21. januára v Aarhuse. Slávnostné otvorenie projektu Pafos 2017 sa uskutoční 28. januára s účasťou komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidesa a cyperského prezidenta Nicosa Anastasiadesa.

 • MZP-SR-2016.png

  DO PRÍPRAVY NOVEJ ENVIRONMENTÁLNEJ STRATÉGIE SA MÁ MOŽNOSŤ ZAPOJIŤ ŠIROKÁ VEREJNOSŤ

  13.02.2017

  Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vypracuje novú Stratégiu environmentálnej politiky SR do roku 2030.

   

  Na rokovanie vlády by mala byť predložená koncom roka. Prípravu a koordináciu prác bude mať na starosti Inštitút environmentálnej politiky (IEP) MŽP SR.