Počet návštevníkov:

Flag Counter

Brexit – ako ďalej?

Galéria » Brexit – ako ďalej?

12.12.2016

Spojené kráľovstvo sa v referende vyslovilo za vystúpenie z Európskej únie. Čo bude nasledovať? Zohráva Európsky parlament určitú úlohu v rokovaniach o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie? V čom spočíva článok 50? V tejto časti našej webovej stránky sme zozbierali informácie, štúdie a články z rôznych zdrojov, aby sme Vám poskytli aktuálne informácie o najnovšom vývoji v súvislosti s brexitom. 
#EPonBrexit

Dňa 23. júna 2016 britská vláda usporiadala referendum o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ.  Za vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ hlasovalo 51,9 % voličov, kým za jeho zotrvanie 48,1 % voličov. Na referende sa zúčastnilo 72,2 percenta oprávnených voličov.

Stanovisko podpredsedu EK Maroša Šefčoviča k výsledku referenda

Právny základ na vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ je stanovený v článku 50 Lisabonskej zmluvy (Zmluvy o EÚ). EÚ a vláda Spojeného kráľovstva majú na dosiahnutie dohody o vystúpení dva roky od začatia rokovaní vedených podľa článku 50. Predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva Theresa May vyhlásila, že vláda začne rokovania o vystúpení do konca marca 2017.

Článok 50 Zmluvy o EÚ: Vystúpenie členského štátu z EÚ (anglická verzia)Zmluva o EÚ (slovenská verzia)

Ďalšie kroky

 

Výskumné služby EP vypracovali podrobnú príručku k vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ. Rokovania o vystúpení sa začnú hneď, ako Spojené kráľovstvo formálne oznámi svoj úmysel Európskej rade.