Počet návštevníkov:

Flag Counter

Deň Európy v Košiciach

Podujatia a akcie » Deň Európy v Košiciach

Deň Európy v Košiciach

 .
 .

Srdečne vás pozývame na celodenné oslavy Dňa Európy, ktoré sa uskutočnia dňa 5. mája 2017 pri Dolnej Bráne v Košiciach.

 .

Pripravený je zaujímavý program pre všetky vekové kategórie: diskusie, hudobné vystúpenia, workshopy, prezentácie stredných skôl, kvízy, súťaže či tombola.

Deň Európy je pripomenutím významnej udalosti, ktorá sa odohrala pred 67 rokmi a položila základy dnešnej Európskej únie. Presnejšie dňa 9. mája 1950 predniesol v Paríži vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman deklaráciu, v ktorej vyzval európske mocnosti ako Francúzsko, Nemecko či Taliansko k tomu, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele. Niekdajší rivali tak vytvorili nadnárodnú európsku inštitúciu na spoločné riadenie tohto odvetvia. Práve uhlie a oceľ predstavovali v tom čase základ celej vojenskej moci a prispievali k možnosti vytvárania konfliktov. 

Po dohode čelných predstaviteľov EÚ na milánskom samite v roku 1985 bol 9. máj vyhláseny za Deň Európy. Popri vlajke a hymne - Óde na radosť - sa stal ďalším zo symbolov zjednotenej Európy. Zároveň je to príležitosť pripomenúť si pôvodnú príčinu vzniku spojenia európskych národov a priblížiť občanom hodnoty EÚ.

 

Organizátormi podujatia v Košiciach sú Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Zastúpenie Európskej komisie a Mesto Košice.

Aktuálne informácie nájdete v podujatí na Facebooku.

 

 .
 .

Program podujatia

Program osláv Dňa Európy 2017 v KošiciachProgram osláv Dňa Európy 2017 v Košiciach
 .
 .