Počet návštevníkov:

Flag Counter

Oslavy Dňa Európy na Hlavnom námestí a Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 07-05-2015

Podujatia a akcie » Oslavy Dňa Európy na Hlavnom námestí a Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 07-05-2015

 

02.05.2015

Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. Každoročne okolo tohto dátumu majú inštitúcie EÚ dvere otvorené pre verejnosť (napríklad 2. mája v Štrasburgu a 9. mája v Bruseli aj Luxemburgu). Na Slovensku sa budete môcť takisto dozvedieť viac o fungovaní Európskej únie a príležitostiach, ktoré ponúka prostredníctvom rôznych typov kultúrnych podujatí a vzdelávacích aktivít.

Málokto vie, že pred 65 rokmi, 9. mája 1950, sa odohrala významná udalosť, ktorá položila základy dnešnej Európskej únie. V tento deň v Paríži predniesol vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman deklaráciu, v ktorej vyzval mocnosti ako Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny k tomu, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele a vytvorili tak nadnárodnú európsku inštitúciu na spoločné riadenie tohto odvetvia. Práve toto odvetvie bolo v tom čase základom celej vojenskej moci a prispievalo k možnosti vytvárania konfliktov. 

9. máj bol za Deň Európy vyhlásený v roku 1985 po dohode čelných predstaviteľov EÚ na milánskom samite. Deň Európy, je popri vlajke a hymne - Óde na radosť - symbolom zjednotenej Európy. Zároveň je to príležitosť priblížiť občanom hodnoty Európy a pripomenúť im pôvodnú príčinu vzniku tohto úspešného spojenia národov.

Deň Európy síce oficiálne pripadá na 9. mája, no my ho odštartujeme už 7. mája 2015 na Hlavnom námestí v Bratislave. Prítomných oslovia súťaže a kvízy o EÚ, ale aj hudba v štýle džez, rock či hip-hop.

Na hlavnom pódiu sa vystriedajú záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine aj ďalších európskych jazykoch. 
Slovenský otec hip-hopu, ktorý už roky vystupuje pod menom Vec sa na jednom pódiu stretne s otcom džezu na Slovensku – Petrom Lipom

V programe sa predstaví aj alternatívna skupina Zlokot, ktorá bude sprevádzať práve rapera Veca, ďalej namornícka skupina Roc`hann, ako aj vychádzajúca pesničkárska hviezda: Martina Javor & Band

Pre mnohých bude možno prekvapením programu zostava hudobného telesa: Philanthropy band, keďže ide o zástupcov svetovej diplomacie, pôsobiacich na Slovensku a majúcich Európu vo svojom srdci.

Každý rok sa tisícky ľudí zúčastňujú diskusií, koncertov a kvízov, organizovaných s cieľom zvýšiť informovanosť, ako aj dôveru v Európsku úniu. 

Môžu sa porozprávať aj čo-to podučiť v stánkoch zahraničných veľvyslanectiev v SRkultúrnych centiermimovládnych organizácií, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v SR, ktorí celý Deň Európy dňa 7. mája v Bratislave organizujú. 

Partnermi podujatia sú tiež Úrad vlády SRMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRmesto Bratislava a mestská časť – Bratislava Staré mesto.