Počet návštevníkov:

Flag Counter

Sacharovova Cena 2015 - Raif Badawi

Archív » rok 2015 » Sacharovova Cena 2015 - Raif Badawi

29.11.2015

Laureátom tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia od Európskeho parlamentu sa stal saudskoarabský bloger Raif Badawi. Rozhodli o tom lídri politických skupín spoločne s predsedom Parlamentu Martinom Schulzom. Badawi si momentálne odpykáva svoj desaťročný trest odňatia slobody za to, že na svojom blogu povzbudzoval k sociálnemu, politickému a náboženskému dialógu, čo bolo v jeho krajine považované za urážku islamských hodnôt. Odovzdávacia slávnosť sa uskutoční 16. decembra. 

"Konferencia predsedov rozhodla, že Sacharovova cena pôjde pre saudského blogera Raifa Badawiho," vyhlásil dnes v pléne predseda Parlamentu Martin Schulz. Tento "výnimočne odvážny a príkladný muž prijal na seba jeden z najpríšernejších trestov, aké existujú v jeho krajine a aký sa nedá popísať inak ako brutálne mučenie. (...) Kráľa Saudskej Arábie preto vyzývam, aby zastavil výkon tohto trestu a aby pána Badawiho prepustil na slobodu, nech sa môže vrátiť k svojej žene a pricestovať si sem v decembri po svoje ocenenie," dodal.

Badawi: uväznený za svoje názory

Saudskoarabský bloger a aktivista za ľudské práva Raif Badawi je zakladateľom web stránky Osloboďte saudských liberálov. Za svoje konanie, považované za urážku islamských hodnôt, bol v roku 2012 odsúdený na desať rokov väzenia, 1000 rán bičom a finančnú pokutu. V januári tohto roku si na verejnosti vytrpel prvých 50 rán, zvyšných 950 mu po medzinárodných protestoch odložili. Jeho manželka Ensaf Haidar, ktorá spoločne s ich tromi deťmi žije v Kanade, začiatkom tohto týždňa oznámila, že saudské úrady dali svoj súhlas na to, aby sa v jeho bičovaní pokračovalo.

Prípad Raifa Badawiho je i predmetom parlamentného uznesenia z februára tohto roku. Poslanci ňom dôrazne odsudzujú bičovanie Badawiho, označujúc to za "krutý a šokujúci čin." Orgány Saudskej Arábie zároveň vyzývajú k tomu, aby ho "okamžite a bezpodmienečne prepustili, pretože je považovaný za väzňa svedomia, ktorý je zadržiavaný a odsúdený len za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu."

 Finalisti

 Spoločne s Raifom Badawinm sa do finále tento rok dostal zavraždený ruský opozičný líder Boris Nemcov a venezuelská opozícia, ktorú reprezentuje zoskupenie Mesa de na Unidad Democrática a politickí väzni. Viac o nich si môžete prečítať na tomto odkaze.

Sacharovova cena za slobodu myslenia

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola cena udelená konžskému gynekológovi Denisovi Mukwegemu, ktorý sa vo svojej nemocnici stará o obete znásilnení.

Nominácie môže podať buď politická frakcia alebo skupina minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti, o ktorých na základe nominácií hlasuje zahraničný a rozvojový výbor. O hlavnom laureátovi následne rozhoduje Konferencia predsedov (predseda EP spoločne s lídrami politických skupín).