Počet návštevníkov:

Flag Counter

Terorizmus, rozpočet, Filmová cena LUX... Prehľad najdôležitejších udalostí novembrového plenárneho zasadnutia

Archív » rok 2015 » Terorizmus, rozpočet, Filmová cena LUX... Prehľad najdôležitejších udalostí novembrového plenárneho zasadnutia

29.11.2015

Novembrovému plenárnemu zasadnutiu dominovala debata o terorizme, počas ktorej mnohí poslanci varovali, aby sme si nezamieňali utečencov s teroristami. Plénum odsúhlasilo rozpočet EÚ na rok 2016, ktorý by mal obsahovať dostatočné prostriedky na riešenie migrácie a podporu rastu. Filmovú cenu LUX si tento rok odniesla turecko-francúzska režisérka Deniz Gamze Ergüven za svoj film Mustang. 

Počas stredajšej plenárnej debaty o terorizme mnohí poslanci odsúdili "politické pózovanie" niektorých politikov, ktorí hádžu utečencov a teroristov do jedného vreca. Takéto konanie podľa nich ešte viac motivuje tých, ktorí sa pridávajú k teroristickým skupinám. Členské štáty vyzvali poslanci k tomu, aby posilnili bezpečnosť a spoluprácu spravodajských služieb.

V ten istý deň Parlament odsúhlasil uznesenie, v ktorom navrhuje komplexnú stratégiu na predchádzanie radikalizácii. Opiera sa najmä o vzdelávanie a sociálne začlenenie a to predovšetkým vo väzeniach a na internete.

V stredu plénum prijalo i rozpočet EÚ na rok 2016. Rozpočet hneď na to podpísal predseda Parlamentu Martin Schulz. Poslancom sa počas náročných rokovaní s Radou podarilo presadiť dodatočné prostriedky na riešenie utečeneckej krízy, pre študentov, malé a stredné podniky a výskumný program Horizon 2020.

Nadnárodné firmy by mali platiť dane tam, kde vytvárajú zisky. Vyplýva to zo schváleného uznesenia, ktoré vypracoval osobitný výbor pre daňové rozhodnutia. Dokument okrem toho obsahuje i ďalšie odporúčania na to, ako zreformovať oblasť zdaňovania právnických osôb.

V utorok poslanci prijali uznesenie, v ktorom požadujú od členských štátov, aby zintenzívnili svoje úsilie v boji proti chudobe detí a ich sociálnemu vylúčeniu. V súčasnosti hrozí v EÚ riziko chudoby každému štvrtému dieťaťu.

V stredu napoludnie sa plénu prihovoril taliansky prezident Sergio Mattarella. Hovoril najmä o budúcnosti EÚ a o tom, ako by sa mali členské štáty postaviť voči terorizmu a migrácii.

"Chcela som, a to s istou nástojčivosťou, ukázať, aké to je byť ženou, a to zvlášť v takej krajine, akou je Turecko," hovorí mladá režisérka Deniz Gamze Ergüven, ktorej Parlament v utorok udelil Filmovú cenu LUX za jej film Mustang.

V stredu poslanci diskutovali so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogherini o výsledkoch summitu EÚ-Afrika vo Vallette a summitu G20 v Antalyi. Partenariát s Afrikou je podľa nich kľúčový pri riešení terorizmu a utečeneckej krízy.

V utorok plénum rokovalo o antidumpingových opatreniach a iniciatívach na rozvoj oceliarskeho priemyslu a odvetvia základných kovov.

Tento týždeň do Parlamentu v Štrasburgu zavítali víťazky našej fotosúťaže, ktoré tu nafotili svoje fotoreportáže. Pozrieť si ich môžete kliknutím na linky vpravo. Témy súťaže sa spájali s témami Európskeho roka rozvoja 2015.